איך מתחילים לתכנן מטבח חדש?

איך מתחילים לתכנן מטבח חדש? כללי ברזל - מדריך למתחילים

המטבח, לב הבית. כך קוראים לו ובצדק - הדברים החשובים ביותר (רובם לפחות) מתחילים, נמשכים ומסתיימים כאן. זה המקום בו אנו מכינים את האוכל, מתכננים את התפריטים שלנו ונפגשים עם החברים והמשפחה שלנו. כאן אוכלים, חיים, מדברים, אוהבים, לפעמים אולי רבים, אבל תמיד משלימים. תכנון מטבח היא משימה מרכזית ביצירת בית חם ואוהב. לא משימה שלוקחים בקלות ראש, אבל אפשר להצליח בה אם לוקחים בחשבון ומיישמים כמה כללי ברזל. 

1. מקום

איך נהוג לומר? לוקיישן, לוקיישן, לוקיישן. כאשר מתחילים לתכנן בית או דירה, תנו למטבח את הכבוד הראוי לו. יש לתכנן כך שהמטבח ימלא את תפקידו, אך לא ישפיע ויפריע ליתר החדרים. מטבח הוא מקום שבו יש תנועה, רעש, לפעמים גם לכלוך. יש לוודא שהפעילות של המטבח לא תרעיש מדי לשוכנים בחדרים אחרים, שהוא יהיה במקום נגיש וקל, בחיבור טוב עם חדר אוכל וסלון וכן במקום נגיש לניקיון ותחזוקה. 

2. פונקציונליות

יש סיבה שכלל זה מגיע לפני כלל העיצוב. מטבח יפה, אך לא שימושי ומתוכנן לא נכון, לא ישמש אתכם. לפני שמלבישים את המטבח בסטייל ובצבעים האהובים עליכם, ודאו כי הוא מתוכנן בדיוק לפי צרכיכם ובצורה יעילה ונכונה, כל זאת בהתאם למספר הנפשות בבית, האם אתם בשלנים גדולים או מעדיפים להזמין מבחוץ, האם אתם מתכננים לארח וכמובן כמה מקום יש בבית או בדירה. ודאו כי תכננתם נכון והשארתם מספיק מקום למשטחי עבודה, שהם בקרבה מספקת לכיריים לכיור ולארונות. ודאו כי יש די מקום עבורכם להתנועע חופשי במטבח בלי שארונות ומקומות אחסון יפריעו. 

3. תכנון מעצב

תעשו לעצמכן.ם טובה, תנו לאנשי מקצוע לעזור לכם בתכנון, ישנם חוקים בסיסיים למטבח כמו משולש הנגישות בין- כיור - מקרר - כיריים, וחוק אחר המחלק את המטבח לאיזורי שימוש ותכנון רוחב מעברים שיאפשרו זרימה ותנועה במטבח ועוד חוקים רבים שמעצבים.ות מנוסים מכירים וידעו להציע לכם פתרונות יצירתיים שישקללו את החוקים המחייבים לתכנון מטבח יחד עם רצונותיכם.

4. סגנון המטבח

עכשיו, מגיע החלק המעוצב של המדריך - בחירת סגנון ורוח המטבח!  החומר ממנו תבנו את המטבח משפיע גם על הצבעוניות. מבנה המטבח והסגנון שתבחרו ושילובו בתוך חלל הבית חייב לשקף את עצמכם ואת מה שאתם רוצים לפגוש יום- יום. סגנון כפרי או חלק, ידית חיצונית או אינטגרלית איזה עיטורים ילוו את הסגנון שתרצו יש אין סוף אפשרויות וקל ללכת לאיבוד, גם בנושא זה מעצבים.ות ידעו לכוון אתכם לבחירה שתהיו איתה הכי שלמים - זכרו בחירה זו תלווה אתכם לשנים רבות יום-יום. 

5. בחירת צבעוניות 

בחרו את פלטת הצבעים שתתאים גם לרוח הבית כולו ולטעם העיצובי שלכם.החליטו אם אתם רוצים ללכת על צבעים חמים בסגנון כפרי, או על פלטה  בהירה יותר ומודרנית או לחלופין כהה יותר וחמה יותר, או כל שילוב מתאים בין הצבעים. אל תשכחו גם לבחור את הטקסטיל למטבח: מגבות, מפות שולחן ועוד. 

6. בחירת מכשירי החשמל

תכנון המטבח מושפע מאוד מסגנון מכשירי החשמל שתרצו לשלב בו, לדוגמא - מקרר אינטגרלי או מקרר בולט, מקרר עם מקפיא או מקרר כפול וכו' ? תנור חימום בודד או כפול או אולי בכלל משולב עם מיקרו? מדיח כלים - אינטגרלי או חצי אינטגרלי או עצמאי? מידות כל מכשיר חשמלי שתבחרו ישפיעו על תכנון ועיצוב המטבח והאפשרויות של כלל המכשירים והמטבח זה ממש פאזל או שבץ נא, בו הכל צריך להתאים למקום. ישנו מגוון עצום על מכשירי חשמל, אפשרויות, צבעוניות וסגנונות, כאשר כל אחד עונה על צרכים שונים והעדפות שונות. מכשירי החשמל הם  חלק בלתי נפרד כאמור לא רק מתפקוד המטבח אלא מהמראה המוקפד שתרצו לתת לו.  

7. בחירת כיור

מיקום הכיור וסגנון הכיור הם שתיים מההחלטות החשובות המשפיעות על השימושיות ועל התכנון. האם במטבח צריך כיור אחד או שניים? האם תרצו כיור כפול? או תרצו לשלב כיור במשטחי עבודה שונים ונפרדים? מה גודל הכיורים שתרצו?

8. פתחים למטבח

בתכנון המטבח יש את המובן מאליו  - פתחי כניסה ויציאה מהמטבח, אבל מעבר לאלה צריך לתכנן את אופן הזרימה והתנועה בתוך המטבח. בנוסף, יש את פתחי החלונות שישפיעו גם על מיקומים של הפונקציות השונות במטבח. מיקומיהם של ארונות גבוהים וארונות עליונים גם ישפיעו על כניסת האור הטבעי למטבח 

9. שילוב תאורה

האם המטבח הולך להיות בדירה בבניין רב קומות או בית צמוד קרקע? האם הוא נמצא באיזור יותר שטוף שמש או בחלק פנימי יותר של הבית? התאורה לא רק מיועדת לפונקציונליות אלא גם נוגעת ללב ליבו של החלל: האם תעדיפו להכניס אור טבעי פנימה דרך חלונות הפונים החוצה ובכך להמשיך את הלוק הכפרי-וינטג׳י שבחרתם או תעדיפו דווקא מטבח במקום שאיננו מואר טבעית אלא מואר עם גופי תאורה? ואם כן, בחרו את גופי התאורה שימשיכו את הקו העיצובי שבחרתם. (בחלונות דרומיים/מערביים יש לתת את הדעת על משטחי העבודה/ סוגי חזיתות ועוד)

10. תכנון תשתיות

תנו את הדעת על מיזוג וקירור חלל המטבח, תכננו מראש את התשתית הנדרש לכל סוג של מכשיר חשמלי עכשווי ועתידי, פתחי מים וניקוזי מים - לכיור זה ברור אבל אולי תצטרכו גם למקרר. האם תעדיפו כיריים חשמליות או כיריים על גז? האם מעל הכיריים תצטרכו מנדף ריחות? אם כן, צריך לתכנן את שקע החשמל ולהכינו כבר כעת. ֿ

 

סיכום:

כמו כל מתכון, הדרך להצלחה עוברת דרך יישום נכון, מדויק ומוקפד של שלבים. לפעמים כל שלב לוקח זמן, מצריך מחשבה ויתר תשומת לב, אבל ההתמדה וההקפדה על פרט הם שיתנו לכם את המנה המנצחת ובמקרה שלנו, את מטבח החלומות שלכם. אנחנו כאן ברהיטי דורון איתכם בכל שלב - מהתכנון ועד הביצוע. יש לכם.ן שאלה? פנו אלינו ונשמח לייעץ ולעזור !